T:mí :'(

21. dubna 2008 v 13:20 | Devil´s SPEW
Ve svých písních "Niemand hört dich" a "Warum nicht?" zpívají tihle rockeři o problémech, které mají mladí ve škole. Co nikdo neví: i raper T:mo byl šikanován spolužáky - a teď zpracoval svůj osobní, smutný příběh do songů...
Jaká byla tvoje škola..?
Peklo! Byl jsem hnusně šikanován! Celou dobu školní docházky jsem si nerozuměl s klukama ze třídy. Akorát s kolegou z kapely - Janem, který stál ve třídě při mně. Většinou to bylo tak: skupinka si někoho vybrala a šikanovala ho! A ten pak neměl šanci!

Jak moc jsi tím trpěl..?
Hodně! Bylo to tehdy docela silný! Začalo to už na základce. A jako malej kluk trpíš mnohem víc. Na reálce to bylo o něco lepší. Ale fakt zlý to bylo na odborným gymplu v 10. a 11. třídě!

Co bylo nejhorší, co jsi prožil..?
Seděl jsem uprostřed třídy a ze všech stran po mně házeli tenisáky! To byl fakt extrém!

Proč ti to tví spolužáci dělali..?
Nevím! Jako dítě mě ještě snadno zmákli. To byl asi na začátku důvod. Později to pak byla závist, protože jsem byl v kapele a někdy se o mně psalo v novinách. Nikdy jsem proti tomu nemohl nic dělat - prostě se do mě pustili!

A jak jsi na to reagoval..?
Na začátku jsem většinou zdrhnul a nebránil se. Ale pak jsem si to nechtěl nechat líbit, nechtěl jsem být pořád ten, co prohrává. Pak jsem vracel rány, i když jsem byl proti přesile! Ale neměl jsem jinou volbu!

To ti nepomohli učitelé..?
Ne! Ti se zajímali jen o sebe. Bylo jim jedno, jestli je někdo šikanován...

Kdy jsi se rozhodl, že sekneš se školou..?
To bylo v 11. třídě, přibližně před rokem a půl. Prostě jsem to už nemohl vydržet, nikdy jsem se ve škole necítil dobře. A pak přišla chvíle, kdy jsem si řekl: Seru na to! Chtěl jsem raději dělat hudbu, to pro mě bylo mnohem důležitější. Když jsme pak vyhráli hudební soutěž a měli možnost jít do většího studia, hned jsem zanechal školy! Byl jsem pak týdny ve studiu, dokonce jsem tam spal!

Co na to říkali tvoji rodiče..?
Těm se to samozřejmě nezdálo skvělý! Škola a závěrečná zkouška jsou hodně důležitý! A každej ti radí, ať školy nenecháváš. Ale to mi v tu chvíli bylo jedno! Chtěl jsem radši bojovat za svůj sen - a nenechat se déle šikanovat!

Jak ti pomáhala hudba při zvládání šikany..?
Hudba byla a je pro mě hodně důležitá - také jako odreagování: mohl jsem zpracovávat všechnu tu zlost, ve které jsem psal texty o své situaci. Místo toho, abych se někde rval nebo se hádal s rodinou, popadnu blok a tužku a napíšu pár řádků...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama